Skoči na glavno vsebino Kranjska sivka Kranjska sivka – Knjižnica Cirila Kosmača Tolmin

Kranjska sivka

Barbara Bajd

Čebelarstvo ima v Sloveniji bogato tradicijo in je pomemben del naše kulturne dediščine. Slovenski med je izjemno kakovosten. Kljub temu se še vedno premalo zavedamo, kako velik pomen ima čebela v naravi kot opraševalka sadnega drevja in nekaterih poljščin ter drugega cvetja in kako smo prav zaradi tega poslanstva odvisni od nje.

Naša domorodna čebela je kranjska sivka, ki ji je posvečena ta knjiga. Sestavljata jo dva dela: v prvem, biološkem, spoznamo ČEBELO – OPRAŠEVALKO in NABIRALKO, izvemo, kako nastane med in kako je organizirana čebelja družina. Spoznamo tudi našo avtohtono KRANJSKO ČEBELO, KRANJSKO SIVKO ali KRANJICO (Apis mellifera carnica).

V drugem delu se seznanimo z razvojem čebelarstva, prvih zapisih ter začetkih čebelarstva na Slovenskem ter našo kulturno dediščino, primeri meščanskih čebelnjakov ter poslikanimi panjskimi končnicami, ki so slovenska posebnost. Izvemo, kdo so bili prvi pionirji čebelarstva, še posebej naš prvi učitelj čebelarstva Anton Janša in se seznanimo, kakšen vpliv in pomen ima simbolika čebel tudi na drugih področjih – v letu 2018 izide tudi spominski kovanec za 2 evra s panjem.

Spoznamo čebelje pridelke ter njihov dragocen vpliv na človekovo zdravje. Poučimo se o slovenskem medu, njegovi izjemni kakovosti in mednarodnih označbah. Spoznamo pomen urbanega čebelarstva, ki vedno bolj pridobiva na pomenu kot tudi tradicionalni slovenski zajtrk, ki postaja nepogrešljiv obrok v slovenskih šolah in vrtcih.

Knjiga tako vsebuje najaktualnejši nabor različnih podatkov o kranjici in slovenskem čebelarstvu in pomeni bogat doprinos k prepoznavnosti naše države prek kranjske sivke.

 

Narava, 2018

 

 

 

 

 

 

 

Halo? Halo, mami!
Vse

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.

DOSTOPNOST